„Pomnik Powstania Warszawskiego”

DSC_0375Warszawa z Jose 077Projektant: Wincenty Kućma i Jacek Budyn, Warszawa, Polska (fot. Gosia Głowacka, 26.04.2012)

Pomnik Powstania Warszawskiego to wybudowany w 1989 monumentalny pomnik ku czci bohaterów powstania warszawskiego zlokalizowany na wschodniej stronie placu Krasińskich w Warszawie.

Budowę pomnika poprzedziła zbiórka pieniędzy i surowców potrzebnych do jego wykonania. Pomnik tworzą postacie powstańców. Na pomniku znajduje się godło Rzeczypospolitej Polskiej. Część z powstańców wchodzi do kanału (nawiązanie do ewakuacji Starówki), a część wybiega spod konstrukcji przypominającej walące się ściany i cegły spadające w wyniku wielkiego wybuchu.

Pomnik był miejscem historycznych wydarzeń. Podczas uroczystości 50. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w 1994 prezydent Niemiec Roman Herzog jako pierwszy Niemiec w historii przeprosił Polaków za zbrodnie dokonane przez Niemców w czasie II wojny światowej. Herzog powiedział również, że:

„[…] To wywołuje w nas Niemcach wstyd, że nazwa naszego kraju i narodu jest już na zawsze związana z bólem i cierpieniem, które zostało zadane milionom Polaków. […].”

Obecnie tłem pomnika jest wybudowany w 1999 Gmach Sądu Najwyższego Rzeczypospolitej Polskiej.

Według zamysłu projektanta, profesora Wincentego Kućmy, pomnik stanowi jeden z elementów tryptyku, w skład którego wchodzą także: Pomnik Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku (1979) oraz Pomnik Poległym w Obronie Ojczyzny w Częstochowie (1985).

_______________________________________

„To nie jest zaszczyt dla powstańców warszawskich, że stanie obok nich asysta wojskowa. To zaszczyt dla asysty…” Piotr Kraśko

Chylę czoła przed ludźmi, którzy kilkadziesiąt lat temu wykazali się tak wielkim poświęceniem i bohaterstwem, a których dzisiaj ci, co nie zdobyli się nawet na odwagę, aby zmierzyć się z własnymi błędami, zaniedbaniami i tchórzostwem, chcą wykorzystać do własnych brudnych politycznych celów. Bohaterem nie jest bowiem ten, który w czasie pokoju sieje zamęt i nienawiść, ale ten kto pokój między ludźmi i narodami potrafi utrzymać, a w godzinie próby stanąć do walki po stronie dobra.

Chylę czoła przed tymi, którzy przelali krew za naszą ojczyznę Polskę

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s