„Rybki”

236.Lwów 4-9.07.2003Pobliże kawiarni „Dzyga”, Lwów, Ukraina (fot. Gosia Głowacka, lipiec 2003)

Lwów od wielu lat boryka się z problemami z wodą – brakuje jej w mieście, do większości mieszkań jeszcze niedawno była ona dostarczana tylko w godzinach 6-9 i 18-21. W tej chwili woda teoretycznie jest całą dobę, choć wciąż zdarzają się problemy z jej dostawą.

Przyczyn tego stanu jest kilka – po pierwsze położenie geograficzne (Lwów położony jest na dziale wodnym), po drugie niewydolny system wodociagowy. Do braku wody przyczynił się także dynamiczny wzrost ludności Lwowa w latach powojennych (z 300 tys. do 800 tys.), próba prekształcenia go w miasto przemysłowe, a także nieudana próba budowy metra.

Mimo, iż wody brakuje, jej przeciętne zuzycie na jednego mieszkańca jest wyższe niż w np. w Lublinie! Większość lwowiaków robi rano „zapasy” wody na cały dzień, napełniając wannę, a wieczorem niezużyta woda jest spuszczana, aby następnego dnia napełnić ją ponownie.

Problemy z wodą dotyczą nie tylko mieszkań, ale i instytucji, urzędów, a także hoteli. Bardziej zapobiegliwi wykorzystują do magazynowania wody baki, czy zbiorniki, ale nierzadko nawet w hotelu niższej klasy można napotkać w toalecie wiaderko z wodą i garnuszek służący zamiast spłuczki.

W parze z magazynowaniem wody w wannach, miskach czy baniakach idzie podwyższony poziom wilgotności w łazienkach, a często także grzyb. W starym budownictwie łazienki są zazwyczaj nieogrzewane, tak jak dostarczana do mieszkań woda – grzeje się ją za pomocą piecyków gazowych, niektórych już kilkudziesięcioletnich.

Kolejnym „lwowskim wynalazkiem” jest opłata egzekwowana za zużyty papier toaletowy. Stara, czasem dziesiątkami lat nie remontowana kanalizacja lubi się bowiem zapychać.

(źródło: http://lwow.info/woda-i-warunki-sanitarne/)

_________________________________

Kreatywność ludzka nie zna granic. Jeśli brak wody – rybki można namalować, jeśli zniknie puszcza – drzewa można dorysować. Jeśli łamane jest prawo i niszczona praworządność w państwie – cyniczny manipulator może krzyczeć, że ona nigdy nie istniała. Tylko czy aby na pewno chcemy żyć w takim surrealistycznym świecie?

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s