„Tęcza”

DSC04845

Projekt: Julita Wójcik, Bruksela, Belgia / Warszawa, Polska (fot. Monika Saczyńska, 23 września 2012)

Instalacja to wielobarwny łuk (wys. 9 m., szer. 26 m.) zainspirowany zjawiskiem optycznym tęczy. Pierwotnie składał się z 16 tys. różnokolorowych, sztucznych kwiatów umocowanych na metalowym szkielecie. Kwiaty wykonała w 2011 roku Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego „Tęcza”. Instalacja wykonała Julia Wójcik na zlecenie Instytutu Adama Mickiewicza.

W latach 2011-2012  jako jedno z trzech dzieł polskich artystów była prezentowana w ramach projektu „Fossils and Gardens”, będącego częścią Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2011, w Brukseli (Belgia). W latach 2012-2015 znajdowała się w Warszawie (Polska).

Autorka podkreślała wieloraką symbolikę tęczy  oraz jej walory estetyczne. Jednak artystka nie chciała aby dzieło miało kontekst i znaczenie społeczne lub polityczne, ale aby było po prostu piękne. Część duchownych zwracała  uwagę na biblijną symbolikę tęczy (znak przymierza Boga z ludźmi). Jednak środowiska konserwatywne uznały „Tęczę” za obiekt szokujący i symbol niemoralności odnosząc ją do ruchu LGBT (lesbian, gay, bisexual, and transgender). W 2014 roku przeciwnicy „Tęczy” zorganizowali pikietę modlitewną na Placu Zbawiciela. Tęcza stała się obiektem kontrowersji tak głębokich, że była siedmiokrotnie palona.

Julita Wójcik za swoje dzieło została nominowana do tytułu Kulturysta Roku 2012 Programu III Polskiego Radia; w styczniu 2013 roku została nagrodzona Paszportem Polityki w kategorii sztuki wizualne.

„Tęcza” od 24 września do 2 grudnia 2011 roku była eksponowana przed budynkiem Parlamentu Europejskiego w Brukseli. 8 czerwca 2012 została ona przeniesiona do Warszawy na Plac Zbawiciela, gdzie stała ponad 3 lata. Została zdemontowana w nocy z 26 na 27 sierpnia 2015 roku. Zdemontowane dzieło miało zostać przekazane Centrum Sztuki Współczesnej i ustawione ponownie jako część jego kolekcji.

______________

Każda burza ma swój koniec, a świat na powrót staje się piękny i kolorowy.
Miejmy nadzieję, że ciemne polityczne chmury rozpłyną się wkrótce i ładna pogoda wraz z piękną tęczą pojawi się ponownie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.