„Wiszący mężczyzna”

Prague 050.JPGRzeźba: David Černý, Praga, Republika Czeska (fot. Gosia Głowacka 22.08.2014)

Zygmunt Freud, słynny psychoanalityk, urodził się w Friedburgu będącego obecnie częścią Republiki Czeskiej. Nawet podczas najbardziej płodnego okresu w swojej karierze Frued cierpiał na wiele fobii, w tym strachu przed własną śmiercią. Według niektórych źródeł cierpiącemu na raka jamy ustnej 83-letniemu Freud’owi jego bliski przyjaciel i lekarz miał pomóc  popełnić samobójstwo poprzez podawanie morfiny.

Artysta David Černý przedstawiając Freuda jako wiszącego mężczyznę podkreślił jego stałą walkę ze strachem przed śmiercią.  Jest on przedstawiony w formie posągu wyrażającego ludzką kondycję związane z naszą potrzebą świadomego podejmowania decyzji żyć albo puścić. David Černý wykorzystuje wizerunek Zygmunta Freuda w tej wstrząsającej stanie komunikować swoje własne pytania o status quo.

Rzeźba stała się tak popularna, iż zaczęto wystawiać ją w innych miastach, m.in. w Londynie, Berlinie, Rotterdamie, Chicago i Grand Rapids w stanie Michigan. Często mylona jako próba samobójcza, rzeźba zainicjowała powiadamianie teleoniczne straży pożarnej i policji.

(źródło:http://www.civicartsproject.com)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.