Niemieckie Muzeum Historyczne

historisches museum1Projektant: Ieoh Ming Pei, Berlin, Niemcy (fot. René Sachse, 12.03.2016)

Niemieckie Muzeum Historyczne (niem. Deutsches Historisches Museum, DHM) zostało założone w 1987 przez kanclerza Republiki Federalnej Niemiec Helmuta Kohla oraz burmistrza Berlina Eberharda Diepgena z okazji 750. rocznicy założenia Berlina. Umiejscowione jest w Zeughaus, najstarszym budynku alei Unter den Linden w centralnej dzielnicy Berlina.

Zaprojektowana przez Ieoh Ming Peia rozbudowa Muzeum Historycznego zakończyła się w 2004 roku. W 2006 roku odrestaurowano zbudowany w 1695 roku Zeughaus. Odnowione Muzeum zostało otworzyła wystawa „Niemiecka historia w obrazach na przestrzeni dwóch tysiącleci”.

25 marca 2007 roku, w budynku Muzeum, została podpisana tzw. Deklaracja berlińska, będąca aktem prawnym Unii Europejskiej.

 Po sukcesie na wystawie w Prusach, który został pokazany w Martin-Gropius-Bau w 1981 roku, wówczas rządzący burmistrz (Zachód) Berlina, Richarda von Weizäcker zlecił czterem wybitnym historykom – Hartmut’owi Boockmann Eberhard’owi Jäckel,Hagen’owi Schulze i Michael’owi Stürmer – przygotowanie memorandum, który ukazał się w styczniu 1982 roku pod tytułem Niemieckie Muzeum Historyczne w Berlinie. Projekt cieszył się dużym poparciem kanclerza Helmuta Kohla, który w przemówieniu o stanie narodu przed Bundestagiem w dniu 27 lutego 1985 określił założenie niemieckiego muzeum historycznym w Berlinie narodowym priorytetem o znaczeniu europejskim . Komisja złożona z 16 czołowych historyków, historyków sztuki i dyrektorów muzeum wypracowało koncepcję muzeum w 1985/86 i poddało go pod dyskusję w rozprawach publicznych w roku 1986. Ostateczna wersja stała się podstawą do powstania DHM. Celem muzeum było przedstawienie niemieckiej historii w kontekście międzynarodowym. Wieloperspektywiczne postrzeganie zdarzeń minionych miało na celu zachęcenie do zrozumienia punktu widzenia innych oraz zapewnienie wysokiego poziomu refleksji nad historią i kulturą w czasie internacjonalizacji życia codziennego jak również globalizacji pracy i handlu. W dniu 28 lipca 1987 roku została podpisana umowa partnerska pomiędzy Republiką Federalną Niemiec a Berlinem (Zachodnim) w sprawie ustanowienia tymczasowego powiernictwa Niemieckiego Muzeum Historycznego jako spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Początkowo muzeum miało być zlokalizowane w pobliżu budynku Reichstagu w Spreebogen, kompleksu rządowego w zakolu Szprewy. Konkurs na projekt architektury wygrany został przez włoskiego architekta Aldo Rossi w roku 1988. Jednak w 1989 roku upadek muru berlińskiego doprowadził do zmiany planów: w dniu zjednoczenia w dniu 3 października 1990 roku rząd federalny przekazał kolekcję i pomieszczenia dawnego Muzeum für Deutsche Geschichte (muzeum dla historii Niemiec) do DHM. I tak Zeughaus od 1695 roku – najstarszy budynek na Unter den Linden – stał się siedzibą Niemieckiego Muzeum Historycznego. Pierwsze wystawy były pokazywane w Zeughaus we wrześniu 1991 roku.

DHM rozpoczął rozszerzanie swoich zbiorów krótko po jej powstaniu. Otwarte w grudniu 1994 roku, wcześniej jako Wystawa Stała, a następnie nazwana Niemiecką Historią w Obrazach i Świadectwach przedstawiło wstępny przekrój kolekcji z ponad 2000 eksponatów.

Elewacja Zeughaus została odrestaurowana w latach 1994 i 1998 na podstawie dokumentów historycznych. Budynek był zamknięty od 1998 do 2003 roku, podczas gdy szeroko zakrojone działania konserwatorskie zostały przeprowadzone przez biuro architektoniczne z Winfried Brenne. W trakcie budowy nowej sąsiedniej sali muzealnej przez Ming Pei Ieoh między rokiem 1998 a 2003, szkło dachowe został ponownie zainstalowane powyżej Schlüterhof, wewnętrznym dziedzinińcu  przez Andreas Schlüter. Nowy budynek przez IM Pei o powierzchni 2700 metrów kwadratowych, na czterech piętrach zaprojektowanych i zmontowanych przez Leslie E. Robertson Associates, został otwarty dla wystaw czasowych w roku 2003. Stała ekspozycja historii Niemiec w obrazach i Artefaktach zainaugurowana została w Zeughaus przez kanclerz Angelę Merkel w dniu 2 czerwca 2006 roku. Na dzień 30 grudnia 2008 roku DHM przybrał formę prawną fundacji prawa publicznego rządu federalnego (Stiftung des Bundes öffentlichen Rechts). Założona w 2009 roku w celu stworzenia ośrodka dla pamięci i dokumentacji lotów i wydalenia. Stiftung Flucht, Vertreibung, Versöhnung (Fundacja Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie) jest pod egidą Niemieckiego Muzeum Historycznego.

(źródło: Wikipedia)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s