„Miś Uszatek”

spacer po Łodzi 017Projekt plastyczny postaci: Zbigniew Rychlicki,  rzeźba: Magdalena Walczak i Marcin Mielczarek, ul. Piotrkowska 87,Łódź, Polska (fot. Gosia Głowacka, 23.01.2013)

Łódź Bajkowa – projekt, w ramach którego stworzony zostrodzinny szlak turystyczny po mieście Łodzi śladami małych pomników przedstawiających postaci z seriali dla dzieci i filmów Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for. Docelowo „Łódź Bajkową” miało tworzyć 17 rzeźb odlanych z brązu. W latach 2009-2015 postawiono dziewięć pomników. W ramach projektu wyemitowano także lokalną monetę „Łódka” z podobiznami wybranych bajkowych postaci.

Miś Uszatek przedstawiony jest tu jako turysta: ma na sobie plecak i w lewej łapce trzyma plan miasta. Rzeźba ma niecały metr wysokości i waży 60 kg. Odsłonięcie odbyło się pod hasłem „Łódź MIŚię podoba”. Widnieje ono także na okładce mapy trzymanej przez Misia.

Odsłonięcia dokonał Wiceprezydent Miasta Łodzi Włodzimierz Tomaszewski.

Na początku stycznia 2010 Uszatek stracił lewą łapkę. Prawdopodobnie o rzeźbę zahaczył pług śnieżny. Łapka się odnalazła, pomnik został naprawiony, po czym Miś stał przez pewien czas w witrynie Centrum Informacji Turystycznej. 16 maja 2010, w czasie Święta Łodzi, nastąpiło ponowne odsłonięcie pomnika na ul. Piotrkowskiej. W uroczystości wzięła udział Wiceprezydent Miasta Łodzi Wiesława Zewald.

4 listopada 2013, na czas remontu ulicy Piotrkowskiej, pomnik został zdemontowany i przeniesiony do siedziby Centrum Informacji Turystycznej. 13 listopada 2013 ponownie trafił na witrynę CIT. 20 maja 2014 pomnik powrócił na swoje miejsce, czemu towarzyszyło uroczyste odsłonięcie. Do tamtego czasu figura misia została wyczyszczona, wypatynowana i zaopatrzona w nowy nosek.

(źródło: Wikipedia)

2 uwagi do wpisu “„Miś Uszatek”

  1. ciekawe i nasunęło mi taki pomysł : seria zdjęć i historii wrocławskich krasnali? mimo iż major F. ma z nimi problem to bez Pomarańczowowej Alternatywy by ich nie było chyba.

    Polubienie

    1. kilka zdjęć wrocławskich krasnali mam (choć niektóre nie nadają się do publikacji, bo nie są zbyt dobrej jakości). Natomiast chętnie wraz ze zdjęciami opublikuję ich historię (jeśli zostanie mi ona przesłana, do czego serdecznie zapraszam 🙂 )

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.