Fontanna z marmuru ku pamięci Giovanniego Falcone

20160313_142415.jpg Wykonana w 2001/2002,Savignano sul Panaro prow. Modena,  Włochy (fot. Jolanta Kruszka, 13.03.2016)

W Italii w regionie Emilia Romagna, prowincja Modena jest małe miasteczko Savignano sul Panaro. Na placu centralnym, nazwanym imieniem Giovanniego Falcone urzędnika sądowego zamordowanego przez mafie, znajduje się fontanna. Ma ona wymowę symboliczną. Jak napisał krytyk Vladimir Zocca : „Kompozycja architektoniczna pokazuje jak pamięć o poświęceniu życia dla obrony prawa do wolności może wzbogacić system wartości społeczeństwa”.
Symbolika fontanny jest tak klarowna jak woda, która przykrywa labirynt – symbol intryg mafijnych. Dziewczyna, która uwalnia się z labiryntu to znak nadziei i zwycięstwa. W wyciągniętych do góry dłoniach trzyma owoc granatu – mityczny symbol nieśmiertelności i odrodzenia.

_____________________________________________

Niezależne i niezawisłe sądy są przejawem wolności obywateli oraz ograniczeniem dla politycznej mafii. Niech żyje wolność! Niech żyje demokracja i niezawisłe sądy!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.