„Pomnik Wikipedii”

Wikipedia

Wyk. Mihran Hakobayn (2014), Słubice, Polska (fot. Alicja Molenda, 6 marca 2016)

Pomnik Wikipedii – zlokalizowany przy placu Frankfurckim w Słubicach, pierwszy w świecie pomnik honorujący wszystkich twórców Wikipedii, odsłonięty 22 października 2014 roku.

Pomysłodawcą ponad trzymetrowej wysokości (wraz z postumentem) pomnika jest Krzysztof Wojciechowski, dyrektor administracyjny Collegium Polonicum. Projekt przedstawiający logo Wikipedii w postaci niedokończonej kuli z puzzli, unoszonej przez czworo ludzi (dwóch mężczyzn i dwie kobiety stojących na postumencie symbolizującym stosy książek) zaprojektował ormiański artysta, Mihran Hakobyan, student Collegium Polonicum, stypendysta Funduszu rodziny Kulczyków.

Fundatorem pomnika był Urząd Miejski w Słubicach decyzją burmistrza Tomasza Ciszewicza. Jego koszt wyniósł 62 tys. zł. Pomnik wykonany został przez przedsiębiorstwo Malpol z Nowej Soli z laminatu o wyglądzie mosiądzu w kolorze „starego złota”.Na postumencie pomnika znajdują się trzy tablice z inskrypcjami pamiątkowymi (po polsku, niemiecku i angielsku).

Odsłonięcie poprzedzone zostało sesją popularnonaukową z udziałem przedstawicieli Wikimedia Foundation z San Francisco, Wikimedia Deutschland i Wikimedia Polska, w tym m.in. prof. Dariusza Jemielniaka, teoretyka zarządzania i aktywnego wikipedysty.

W uroczystości odsłonięcia udział wzięli m.in.: pomysłodawca dr Krzysztof Wojciechowski, projektant Mihran Hakobyan, Garfield Byrd z Wikimedia Foundation, burmistrz Słubic Tomasz Ciszewicz, były burmistrz Słubic dr Ryszard Bodziacki oraz starosta słubicki Andrzej Bycka.

Znajdująca się na tablicy inskrypcja brzmi:

MIHRAN HAKOBAYNDSC_03012

Wikipedia
Społeczeństwo Słubic pragnie pomnikiem tym oddać hołd tysiącom anonimowych redaktorów na świecie, dzięki których bez-interesownej pracy powstaje „Wikipedia”,
największy projekt współtworzyny przez ludzi ponad granicami politycznymi, religijnymi i kulturowymi. W roku odsłonięcia pomnika Wikipedia była dostępna w ponad 280 ęzykach oraz zawierała w sumie ok. 30 milionów haseł. Fundatorzy pomnika są przekonani, że społeczeństwo wiedzy, którego jednym z filarów jest Wikipedia, będzie w stanie zagwarantować zrównoważony rozwój cywilizacji, sprawiedliwość społeczną i pokój między narodami

                                                          22.10.2014

 

Jedna uwaga do wpisu “„Pomnik Wikipedii”

  1. Zadziwiające było, że Polska, jako niespełna 40-milionowy naród, zajmowała jeszcze do 2010 roku czwarte miejsce pod względem liczby zamieszczonych haseł. Wyprzedzały nas tylko języki: angielski, francuski i niemiecki. Cztery figury podtrzymujące kulę miały symbolizować właśnie te cztery wiodące języki.
    Zrodlo-
    (http://www.tvn24.pl)

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.