Murale Chopinowskie przy Tamce

Wyk.: Marcin Urbanek, projekt: zbiorowy, Warszawa, Polska (fot. Monika Saczyńska, 12 sierpnia 2012)

Dwa duże murale powstały przy Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie na ścianach domów Tamka 37 (mural z mapą) oraz Kopczyńskiego 5/7 (mural-komiks). Odsłonięcie miało miejsce 25 czerwca 2010 roku i było to jedno z wielu wydarzeń, które upamiętniały rok Chopinowski w Warszawie. Oba projekty są efektem kampanii m.st. Warszawy „Fryderyk w Warszawie 200 lat od wielkiej przeprowadzki”. Dzieła są hołdem dla Fryderyka Chopina złożonym przez artystów warszawskiego street-artu. Celem projektu było pokazanie Chopina, kojarzonego jedynie z kulturą wysoką, w sposób atrakcyjny dla młodych ludzi.

Dzieła pozostaną na ścianach budynków przez 5 lat od powstania.

Mural-komiks (ul. Tamka 37, przy fontannie Złota Kaczka)

Kompozycja jest złożona z 18 prac zaprojektowanych przez różnych artystów z całego świata. Dzieło w stylu kolażu pokazuje kompozytora wśród postaci i historii z jego życia ale także obiektów zwyczajowo z nim kojarzonych: George Sand, japoński turysta, Napoleon Bonaparte, ale także planetoidę nazwaną Jego imieniem. Artyści – podczas swej pracy – nie wiedzieli, w którym miejscu „komiksu” zostanie umieszczony ich projekt.

Mural-mapa (ul. Kopczyńskiego 5/7)

Dzieło jest śmiałym portretem Fryderyka Chopina idącego Tamką. Zamiast głowy przedstawiono jednak dużą mapę stolicy. Mapa-głowa Chopina, podzielona przez Wisłę, jest wypełniony postaciami związanymi z Jego życiem. Lewa strona ukazuje warszawski świat Chopina, prawa opisuje późniejszy okres jego życia.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s