„Pozdrowienia z Aleii Jerozolimskich”

Palma copy copy copy

Projekt: Joanna Rajkowska, Warszawa (fot. Krysia Kierebinski, 1 sierpnia 2013)

Samotnie stojąca w centrum Warszawy „Palma” Joanny Rajkowskiej jest jedynym elementem projektu Instalacji “Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich”, większego i niezrealizowanego zamysłu artystki, który zakładał cały szpaler drzew palmowych. Instalacja miała przypomnieć współczesnym warszawiakom o społeczności żydowskiej licznie zamieszkującej stolicę przed Drugą Wojną Światową.

Teraz te rolę spełnia tylko jedna imitacja palmy daktylowej, typowego drzewa Judei. Niektóre środowiska odczytywały ją jako bardzo wyraźny symbol żydowski w samym sercu Warszawy zarzucając instalacji wywoływanie skrajnych emocji i generowanie podziałów drzemiących w społeczeństwie polskim.
Ówczesne władze miasta poparły projekt ale początkowo zezwoliły na instalacje palmy tylko na rok. Jednak w wyniku sondażu Gazety Wyborczej okazało się, ze aż 75 procent mieszkańców Warszawy opowiedziało się pozostawieniem palmy.
Teraz jest nieodłącznym elementem miasta.

Stawiam drzewo i traktuję to jako element komunikacji między ludźmi, komunikacji pozawerbalnej i nie angażującej intelektu. Podobnie jak w Dzienniku Snów, nie chcę aby ludzie się „rozumieli”. Myślę, że jest to niemożliwe. Chcę aby BYLI koło siebie. Pod palmą. Joanna Rajkowska

Powyższe zdjęcie zrobione jest 1-ego sierpnia tuz przed godzina 17- stą. W tym momencie wszyscy warszawiacy szczególnie chcą być razem.

Artystka: Joanna Rajkowska, ur 1968
Lokalizacja: Warszawa, rondo Charlesa De Gaulle´a (zbieg Alej Jerozolimskich i Nowego Światu)
Wysokość: 15 m.
Material: tworzywa sztuczne i materialy naturalne
Data instalacji: 12/12/2002

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.