„Muzeum Sztuki Islamskiej”

Museum of Islamic Art, Doha 065

Projekt: I. M. Pei, Doha, Katar (fot. Gosia Glowacka, kwiecień 2014)

Projekt budynku muzeum powstał pod wpływem starożytnej architektury islamu, ale ma niepowtarzalny kształt – przedstawia bowiem kobietę w burce. Był to pierwszy tego rodzaju projekt w państwach arabskich Zatoki Perskiej. Mieści się w nim bardzo duży zbiór sztuki islamskiej, a także badania i biblioteka. Pierwszym dyrektorem – założycielem muzeum z lat 2006-2008.był Sabiha Al Khemir.

Zajmując łącznej powierzchni 45.000 m2, muzeum znajduje się na sztucznym półwyspie z widokiem na południowy kraniec Zatoki Doha. Budowa przez Baytur Construction Co. (Turcja) został ukończona w 2006 roku, ale wnętrze muzeum zostało poddane później wielu zmianom. muzeum świętowało otwarcie dla VIP-ów w dniu 22 listopada 2008 roku, a dla szerszej publiczności otwarcie nastąpiło 8 grudnia 2008

Architektem muzeum był I. M. Pei. W wieku 91 lat, Pei miał być namówiony do pozostawienia życia na emeryturze i podjęcia się tego przedsięwzięcia. Pei podróżował po świecie muzułmańskim przez sześć miesięcy celem poznania muzułmańskiej architektury i historii oraz czytać muzułmańskie teksty i czerpać inspirację dla swojej konstrukcji. Odrzuciwszy wszystkie proponowane miejsca dla muzeum, Pei zaproponował autonomiczną wyspę dla budowli, w celu uniknięcia zaburzeń w kontestowaniu jej piękna przez inne budynki. W ten sposób została ona zbudowana na wodzie, około 195 stóp (59 m) od linii brzegowej Doha , w otoczeniu parku. Pei zarządał ponadto, aby przestrzenie muzealne być zaprojektowane przez jego współpracownika przy projekcie Louvre, Wilmotte & ASSOCIES , który następnie zmontował zespół projektowy, w tym Plowden & Smith (konsultantów), Isometrix konserwacja oświetlenia + konstrukcja (konsultantów), oświetlenie (SG Conseil AV Consultants) pod Turner Projacs. Wraz z tym zespołem projektowym, Leslie E. Robertson Associates był inżynierem strukturalnym tego projekt.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.